Výhoda v hre, postup pri zranení hráčov

20. 07. 2011 22:43:30
 
 
Pravidlo 5

Rozhodca by mal brať do úvahy, či:
- je vhodné ponechať výhodu, ak je takmer okamžite zrejmé, že jeden alebo dokonca viac hráčov zostane po priestupku (alebo zrážke viacerých hráčov) ležať na hracej ploche alebo je lepšie okamžite prerušiť hru a po posúdení, či je treba ošetrenie hráčov, nechať pokračovať v hre spôsobom, vyplývajúcim z prerušenia hry

Rozhodnutie: V danom prípade z videa vyplýva, že podľa rozhodcu sa priestupku v súboji dopustil bielo-modrý hráč. Ponechaná výhoda je veľmi sporná, lebo okamžite po súboji zostali ležať na trávniku obaja súperiaci hráči a bolo zrejmé, že potrebujú ošetrenie. Preto lepším riešením tejto situácie by bolo okamžité prerušenie hry. Nechať posúdiť potrebu ďalšieho ošetrenia a potom nadviazať na hru priamym voľným kopom v prospech oranžovo-čierneho družstva.
Komentár: Najmä v prípadoch, keď po súboji zostane niekto ležať na trávniku a je zrejmé, že nemôže pokračovať v hre, by mal rozhodca uvážiť, či má prerušiť hru alebo nie. Len ak je úplne jasné, že ide o simulovanie alebo ponechaná výhoda môže priniesť významný efekt pre poškodené družstvo, mal by rozhodca v podobných prípadoch nechať pokračovať v hre. Ak je zrejmé, že ide o vážne zranenie, vyžadujúce okamžitú lekársku pomoc, je treba prerušiť hru okamžite, bez ohľadu na aktuálny vývoj hry.