Futbal je dynamicky sa rozvíjajúci šport

25. 01. 2017 21:57:43
Smrcok   Rozhovor s Predsedom Asociácie rozhodcov ohľadom využitia techniky vo futbale:

1.      Počas nedávnych MS klubov v Japonsku mali rozhodcovia k dispozícii po prvýkrát možnosť využiť tzv. Video Assistant Referees (VAR) – videozáznam na posúdenie sporenej situácie počas priebehu futbalového stretnutia. Aký je Váš osobný názor za zavedenie tejto novinky do sveta futbalu?

Futbal je dynamicky sa rozvíjajúci šport. Veľakrát ľudské oko nemôže zachytiť miesto priestupku, či sa jednalo o zakázanú hru rukou, alebo lopta zasiahla inú časť tela, napríklad stehno pri strele na bránu a tieto momenty rozhodujú o výsledkoch futbalových stretnutí. Rozhodca sa musí rozhodnúť v momente, jeho pozičné postavenie nemusí byť práve vtedy najlepšie a takéto sporné momenty rozhodujú o postupoch, zostupoch. Preto si myslím, že je správne, aby sa kompetentný zaoberali tým, ako si pomôcť technikou pri sporných situáciách. Som zástancom zavedenia tejto novinky do praxe, opakujem však, že treba nájsť správny spôsob, ako Video Assistant Referees uplatňovať v praxi. Mne by sa napríklad pozdávala možnosť, že tréner má 1 možnosť v priebehu stretnutia požiadať o skontrolovanie situácie pomocou videotechniky, keď by mal pravdu, že rozhodnutie bolo nesprávne, táto možnosť by mu zostala, ak nie, už by ju nevedel využiť v priebehu stretnutia. VAR však môže byť uplatnený len tam, kde možnosť záznamu je možná okamžite vedľa hracej plochy (tak ako to bolo v Japonsku) a s veľkým množstvom kamier, takže v rámci SR je to asi zatiaľ nerelizovateľné.

2.      Nie všetci však videorozhodcu vítajú. Hlavne bývalí šéfovia svetového
a európskeho futbalu Sepp Blatter a Michel Platini sa týmto futbalovým inováciám dlho bránili. Tvrdili, že v prípade používania videa v sporných situáciách by došlo k spomaleniu hry. Spokojný nie je ani stredopoliar španielskeho futbalového klubu Real Madrid Luka Modrič, ktorý tvrdí, že zavedenie videozáznamov by len vnieslo do hry veľa nejasností. Majú pravdu?Tak, ako som hovoril predtým, používanie videorozhodcu by mohlo byť len v niektorých prípadoch a nie často. Ak by sa využili maximálne 2-3 krát za zápas, nepovažujem to za spomalenie hry, veď aj pri ošetrovaniach sa hra preruší a premárnený čas je nadstavený na konci príslušných polčasov. Takže nesúhlasím s tým vnieslo do hry veľa nejasností. Čo môže byť horšie, keď hráč na bránkovej čiare pri strele z cca 2-3 metrov vyrazí loptu rukou, pričim R sa môže zdať, že loptu zasiahol napríklad stehnom (alebo naopak) a buď nariadi nesprávne pokutový kop, alebo naopak ho nenariadi a tento jeho chybný verdikt ovplyvní celé stretnutie. Takže skontrolovať danú situáciu do 1 minúty sa mi zdá absolútne OK a práve toto môže pomôcť k tomu, aby neboli nejasnosti v hre.

3.      Futbal je oproti iným športom ako tenis, či ľadový hokej v otázke
využívania moderných technológii stále len v akomsi období praveku. Na tento fakt už v minulosti doplatili mnohé dôležité futbalové stretnutia, ktorých sporné situácie mali a neboli hlavným rozhodcom zápasu odpískané. Myslíte si, že ak by sa systém VAR dostal do futbalovej praxi omnoho skôr k spomínaným chybám by vôbec nemuselo dôjsť?


Áno, myslím si to. Kto si neskúsil rozhodovať futbalový zápas, nevie sa vžiť do "kože" rozhodcu, nevie aké je niekedy obtiažne urobiť správne rozhodnutie. V závere roku 2016 skúsil komentátor jednej z českých televízii rozhodovať modelované situácie ako Asistent rozhodcu a s úsmevom skonštatoval, že "do niektorých verdiktov som sa trafil". Takže technológie by mali byť k dispozícii na posúdenie sporných situácii, Jedna z nich napríklad môže byť to, kde sa priestupok stal, pred pokutovým územím, alebo v pokutovom území? Pri rýchlosti hry, je obtiažne určiť, či to bol 2-3 cm pred čiarou pokutového územia, alebo už na čiare alebo vnútri pokutového územia. Takúto situáciou by pomoc cez video pre rozhodcu vyriešilo do 30 sekúnf a rozhodnutie by bol správne. Pozitívne by pomohlo aj imidžu hry, veď môže byť, že za priestupok pre pokutovým územím by bol "len" priamy voľný kop, ale vo veľa prípadoch aj vylúčenie červenou kartou, v prípade pokutového kopu však len napomínanie žltou kartou. A ípredstavte si, že takáto situácia by nastala v 7.minúte stretnutia. Nesprávne nariadenie priameho kopu a vylúčenie (miesto pokutového kopu a žltej karty) ovplyvní celý charakter zostávajúceho času stretnutia tým, že jedno mužstvo bude hrať o hráča menej.

4.      Prvým zábleskom vstupu moderných technológii do futbalu bolo
zavedenie technológie Goal Control, ktorá kontroluje, či lopta prešla, alebo neprešla bránkovou čiarou. Táto vymoženosť modernej doby však oproti novinke VAR zožala u futbalovej verejnosti doteraz nanajvýš pozitívne ohlasy...


Zavedenie Goal Control je jednoznačne skvelá vec. Sám ako rozhodca som veľa krát zapochyboval, či lopta prešla bránkovou čiarou. Náš súčasný najlepší rozhodca Ivan Kružliak rozhodoval stretnutie vo Wembley, kde Goal Control technológia je už inštalovaná a povedal mi, že je to skvelá vec, keď je dosiahnutý gól, hodinku mu začnú signalizovať dosiahnutie gólu, do 1-2 sekúnd gól uzná a nie sú žiadne pochybnosti. Určite skvelá vec. Myslím si, že by sa aj Únia ligových klubov minimálne zavedením Goal Control systému v našej 1.lige mala zaoberať.

5.      Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino
ráta  s využitím videozáznamov rozhodcami už na MS 2018 v Rusku. Čo všetko by kluby museli zabezpečiť, resp. akými technickými vybaveniami by štadióny museli disponovať, aby sa táto odvážna myšlienka mohla v praxi i reálne uskutočniť?


Prezident Infantino podľa mňa rozmýšľa veľmi pozitívne. Na MS je na jednom stretnutí k dispozícii niekoľko desiatok kamier, takže tam nebude problém s využitím technológie videozáznamu. Na používanie videozáznamov rozhodcami by ste mali mať na stretnutí omnoho viac kamier, ako je to v súčasnosti v našich súťažiach, nevidím žiadny problém, aby sa využívali videozáznamy v stretnutiach skupinových fáz Ligy majstrov a Európskych líg. K tomu je potrebné ovládanie videosystému priamo pri hracej ploche, aby čas kontroly rozhodnutia nepresiahol 1 minútu, bola by to určite nákladná záležitosť. Infraštruktúra slovenských štadiónov zlepšuje, takže je len otázkou času, kedy technické možnosti štadiónov umožnia zavedenie videorozhodcu.  Viem, že časť našich kluby má problémy so zháňaním financií pre svoj riadny chod, ak sa však myšlienka videorozhodcu uplatní v praxi v medzinárodných súťažiach ako MS, Liga majstrov, Európska liga, budú sami hľadať financie a tlačiť  na to, aby systém videorozhodcu mohol byť uplatňovaný aj v našej 1.lige a zlé rozhodnutia rozhodcov v čo najmenšej miere rozhodovali o výsledku stretnutia.